Seltsimees riigimees Kallase juubelijutt lõi muinasjutuliselt igava klantspildi elust. Sel puhul ei kõnelegi faktid ega dokumendid. Vaid iga päevakangelane, ka me ise, mäletab & räägib just sellest, mida ise tahab.
"Sovjeti hoiukassade peavalitsuses sai minust suur liberaal! Kontrolle (kes ei lasknud varastada), käis tihti ja neid ma ei sallinud."
Nõukogude võimu ajal ei tohtinud inimesel olla suuremat korterit ega maatükki, rääkimata kauplusest või tehasest. Inimestelt olid tootmisvahendid ja relvad ära võetud, inimesed olid võimu poolt paljaks varastatud. Elatusvahendid riigist sõltuvaks tehtud.
Kujutame nüüd korraks ette ühte sellist halli sovjeti asutust. Uksest voorivad sisse-välja oma imepisikeste hoiuraamatutega riigi poolt alamakstud ja paljaks tehtud inimesed. Ukse all konutab kollasetriibuline miilitsaauto või "Inkassatsija", ja sõidab mööda poode, et sularaha kokku vedada. Harva jäi vahele mõni kassiiritädi. Ükskord aastas valimisjaoskonnas ärasöödud apelsinide eest kantakse üle raha Marokosse. Ja kõik, tavaline uimane nõukogude kontor.
Öelge, mis liberalismi pesa saab üks selline tuhm ja tinahall nõukogude asutus olla ? Kerjuste riigid on alati täis soovmõtlemisi ja muinasjutte. Justnagu oleks liberalism võimalik kerjuseks sunnitud rahvaga riigis, kus eraomand oli maha surutud. Liberalism sai olla vaid jõukate riikide ja vabamõtlejate pärusmaa, mitte nõukogude teema.
Nii et vabandage, aga sm. Kallas oli üks kõige tavalisem nõukogude karjäärikommunist. Kes sündis, soovis ja tegutses siis tema ajas ainuvõimalikus nõukogude süsteemis. Ei see ei tähenda, et ta oli halb inimene, varas, võimetu või stagnant. See ei muuda olematuks ka tema hilisemaid teeneid. Aga juttudel mingist pakatavast suurest liberalismist kerjuste riigis ja rahvaste vanglas ei ole erilist mõtet. Ega heietustel, et kui suured liberaalid me seal okastraadi taga omaarust olime. See oli tavaline nõukogude hallus ja te olite osa sellest süsteemist, ehkki võibolla mitte lõpuni rahulolevad, aga siiski kaastöölised. Inimesel ei olnud võimalik suuremat õunaaeda või korteritki pidada, kuna võim reguleeris ruutmeetreid, palju tohib olla. Nii nagu isamaalased täna reguleerivad ruutmeetreid maamaksuvabastusel ikka samade täitevkomitee mutikeste ideoloogia järgi, et üle 1200 m² maksuvabastust ei saa. Oleks vaarisa teadnud nii väikest ehitada, nagu NLKP ja nüüd tema järel "Isamaa" mutikesed "reguleerivad". "Isamaa" "süsteem" on NLKP nurisüsteemi pinnale tekkinud nurisüsteem, mitte ükski vana partei pole iseseisev tegija normaalsel, iseseisvuse ja inimese pinnal. Seepärast pole vabal inimesel nende kummagagi midagi peale hakata.
Te küsige päris vanadelt inimestelt, mis asi on tõeline vabadus. Siis saate veidi aru liberalismist, mis jõukuse alust - eraomandit edendab. Võibolla on meie krundid ja õunaaiad liiga väiksed just sellepärast et me vabaduse asjas oma vaarisade asemel kuulasime ja kuulame siiani nõukogude karjäärikommunistide muinasjutukesi? Kas need inimesed saavad esindada tegelikku vabadust ja liberalismi, kes ei ole vabas riigis elanud suurem osa elust? Ei!
See see on kõrvuni riigistatud, süsteemi lõa otsas oleva inimese kogemus, mida nad esindavad. Mitte vaba inimese oma, kes vastutab.
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Subsidiarism ja lähiväljaõigused
Miks rahvuslus ja selle taunimine on mõlemad mõttetud? 1. Küsimusi otsustatakse kõige paremini inimesele kõige lähemal. 2. Inimesel on läh...
-
Proovisin käima lasta Amazoni virtuaalmasinat. Tulemus on näha pildil, vt postituse all. "Tuvastasime sisemise probleemi ja saame hakka...
-
Anonüümne: Enne revulutsiooni oli asi selge, kultuur see on kõrgklassile ( st kes ei pea mõtlema tühjale kõhule), ülejäänutele oli laadanal...
-
Inimene tuleb pühadusest ja läheb sinna tagasi. Looja ja loodu mõlemad on pühad. Niisiis, inimene on püha ja ka teine inimene. Sinu naaber j...
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar